7 zakonet e njerëzve të suksesshëm, Stephen R. Covery

Zakoni i parë: Ji proaktiv!

Mos u përqendro në gjërat që nuk mund t’i kontrollosh por te ato që mund t’i ndryshosh vetë. Ky është edhe përkufizimi i të qenit proaktiv sipas autorit. Të qenit proaktiv është e kundërta e të qenit ‘reagues’ (reactive) dhe nënkupton marrjen e përgjegjësisë për të ndryshuar realitetin tënd kundrejt të ankuarit të vazhdueshëm për gjërat që në dukje nuk i ndryshon dot!

Zakoni i dytë: Fillo me fundin në mendje!

Si do doje që të ishte fundi yt? Si do doje që të përfundonin gjërat? Si do doje që të të kujtojnë? Në dukje këto lloj pyetjesh duket sikur të bëjnë të mendosh për të keqen por synimi është i qartë? Duhet të vendosësh objektiva dhe synime për jetën dhe karrierën tënde! Vetëm në këtë mënyrë do arrish të ecësh me qartësi! Vetëm kur fillon ta konsiderosh jetën dhe punën tënde nga ky këndvështrim, atëherë do arrish të bësh dallimin e vlerës së punës apo zakoneve që ke aktualisht.

Zakoni i tretë: Jepi përparësi gjërave kryesore!

Sa prej nesh, kur na bëjnë pyetjen se cilat janë gjërat më të rëndësishme, do thoshim se familja, shëndeti dhe mirëqenia janë kryesoret? Ndërkohë që asnjëri prej nesh nuk do thoshte se kompjuteri, televizori apo ndjekja e procedurave janë prioritare! Por, realiteti është se shumica e kohës tonë shkon pikërisht te këto gjërat dytësore dhe jo duke u investuar te ato parësoret!

Pra ka një diferencë të madhe ndërmjet asaj që themi se është parësore dhe asaj që bëjmë shumicën e kohës. Rrjedhimisht, duhet të fillojmë t’i japim përparësi gjërave kryesore!

Zakoni i katërt: Mendo fitore-me-fitore!

Shpesh është e vështirë të kuptosh apo pranosh se si suksesi i konkurrentit tënd mund të të sjellë edhe ty sukses, por sipas autorit kjo është tërësisht diçka e realizueshme pasi ka gjithmonë mënyra se si mund të arrihet një fitore për të dyja palët! Thënën ndryshe, duhet të ndalojë së menduari që ju mund të fitoni vetëm kur dikush tjetër humbet!

Zakoni i pestë: Syno fillimisht të kuptosh dhe më pas të të kuptojnë!

Askujt nuk i bëhet vonë se sa kohë kam shpenzuar unë për të përgatitur këtë shkrim përmbledhës apo për autorin që të shkruajë këtë libër, por i vetmi shqetësim është nëse ky shkrim do t’ju ofrojë vlerë juve. Ndërkohë, nëse unë si rishkrues i këtij shkrimi do fokusohesha vetëm te ideja që njerëzit që e lexojnë këtë shkrim duhet të vlerësojnë kohën dhe energjinë time, atëherë do ishte një përpjekje e kotë në vetvete, por nëse do përpiqesha të fokusohesha për të kuptuar se si ky shkrim mund t’i shtojë cdo lexuesi vlerë për jetën e vetë, atëherë do kem arritur diçka!

Zakoni i gjashtë: Kërko sinergjitë!

Imagjinoni një pemë me mollë dhe dy njerëz të cilët përpiqen të kapin mollët por janë të dy të shkurtër për t’i arrirë. Nëse secili prej tyre do të përpiqej t’i kapte mollët vetëm atëherë gjasat janë që nuk do arrinin të mblidhnin mjaftueshëm, por kjo situatë do ndryshonte pozitivisht nëse atë do vendosnin të ndihmonin njëri-tjetrin. Bashkimi i forcave për të arritur një rezultat edhe më të madh quhet ‘sinergji’. Thënë ndryshe, 1+1= 3 ose 5, pasi bashkimi i energjisë së përbashkët mund të japë rezultate edhe më të mëdha se ato të një individi që punon vetëm!

Zakoni i shtatë: Mprehe sëpatën!

Imagjoni dikë që po përpiqet të presë një pemë por i duhet shumë kohë për ta bërë këtë. Ndërkohë, një miku i vetë afrohet dhe i sugjeron që të mprehë sëpatën. Reagimi i tij/saj është që mprehja e sëpatës kërkon kohë. Në thelb kjo histori thekson nevojën e gjetjes së kohës për t’u përgatitur për punën që na pret. Koha e investuar për ‘mprehjen e sëpatës’ është kohë e domosdoshme për suksesin e vazhdueshëm në çdo lloj projekti apo sipërmarrje në jetë. I njëjti parim vlen edhe për kohën që duhet të shpenzojmë rregullisht për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien tonë fizike dhe mendore!

Posted in Uncategorized.

3 Comments

 1. Can I simply say what a comfort to uncover somebody that
  genuinely knows what they’re discussing on the net. You certainly realize how to bring a problem to light and
  make it important. More and more people need to read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular because you certainly have the gift.

 2. Superb website you have here but I was wondering iif you
  knew of any forums that cover thee same topics discuussed in this
  article? I’d really like tto be a part of grou whede I can get suggestions from other knowledgeable indiviiduals
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let mme know.
  Kudos!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *